Gerçek Aşkın Anlamını Bilmek

Güncelleme:

Aşk nedir? Bu sorusunun cevabını birde bizim aşk doktorumuzdan dinleyin. Gerçek aşk nedir? İmkansız gibi görülen platonik aşk ve sevgi hakkındaki bu yazıyı çok beğeneceksiniz.


Sorularınızı medyumdestek@gmail.com mail adresinden hocamıza sorabilirsiniz.


İki türlü aşktan söz etmek mümkün, karşılıksız aşk ve karşılığı olan aşk. Gerçek aşk seni adeta bulutların üzerine çıkarır, karşılıksız aşk ise içindeki en derin yarayı yaratır. Şayet içinde aşk kırıntıları kalmışsa bu hala onu seviyorsun demektir.

Bunun anlamı sevdiğini hala hayal ediyorsun demektir. İşte bu gerçek aşktır ve belki de platonik aşk demek senin için daha doğru olacak.

Hemen şimdi sevdiğini hayal ettiğini görür gibiyim, sanki tüm anıların gözlerinin önünden birer film karesi gibi geçiyor. Merak etme, sana aşkın ne demek olduğunu daha önce hiç kimseden dinlemediğin kutsallıkta anlatacağım.

Sana aşkın kutsallığını anlatmak istiyorum ve makalemin sonunda içindeki aşkı nasıl sevgiye dönüştüreceğini çok iyi anlayacaksın. Eminim çevrende çok fazla aşk doktoru var ve sana gerçek aşk nedir diye bir sürü palavralar savuruyorlar.

Yüzündeki tebessümü görür gibiyim, evet haklısın kör birine kırmızıyı nasıl anlatabilirsin ki? Yanlış yapmadan doğrunun değeri nasıl bilinir ki? Dokunmadan hissetmek nedir diye ahkam kesmek ne kadar gerçekçi olabilir ki!

Çevrende çok sayıda hiç bir şey bilmeyen ama çok şey bildiğini düşünen ahmaklar göreceksin. Sadece aklını eğitmen gerekiyor. Bilmenin dereceleri vardır, bilmeden bilmek ise belkide en büyük hastalıktır. İnsan olanın önündeki en tehlikeli hastalık.

Ancak gerçek insan bilir aşkın ne demek olduğunu, ancak tecrübe eden bilir neyin doğru neyin yanlış olduğunu. Sana anlattıklarımı anlamıyorsan hemen terk et bu sayfayı çünkü sana faydası olmayacak. Sadece hayatın sıradanlığını anlayan, kendi farkındalığında uyanan anlar benim sözlerimi.

Bu makalemi okuyanlar arasında acaba aşk ne demek bilen var mı? Elbette içinizden gerçek aşkın ne anlama geldiğini bilen çok az sayıda insan var. Aşk hiç biter mi? Hepiniz bilirsiniz bu güzel şarkıyı, evet şarkı doğru söylüyor aşk asla bitmez. Elbette tek bir şartla eğer aşk gerçek aşksa o vahit asla bitmeyecek.

Aslında en güzel aşk nedir biliyor musun? Ben senin için açıklayayım; en güzel aşk beklentisiz olan aşkın saf haline erişmektir. Aşkı sevgiye dönüştürme halidir aslında aşkı kutsayan anlam.

Birine aşık olmak ve aşkını kendi derinlerinde en yüksek mertebede kutsamak, karşılık beklemeksizin, sevdiğini kendi kalbinin nirvanasına taşımak. İşte gerçek aşkın zirvesi budur değerli kardeşim. Sana aşk nedir bilir misin? diye soranlara fazla kulak asma, sadece yüreğini kendine pusula yap. O zaman göreceksin zaten cennetin burada olduğunu.

Kendi zirveni yaratmalısın, engin denizlere hatta uçsuz bucaksız okyanuslara açılmalısın, basit yüzlerden uzaklaşınca anlarsın gerçek insanı da, gerçek aşkı da. Çünkü denizin kıyısı çok kirlidir ve ancak orada kirli yüzlerle karşılaşırsın eğer istediğin gerçek aşksa o zaman engin okyanuslara açılmak için hazır olmalısın.

Aşkın diğer boyutu sevgiye evrimleşen aşktır, en yüce aşk aslında sevgiye dönüştürülen ilahi aştır. İlahi aşk en kutsal değerdir. En kutsal aşka erişmek ancak ermişlerin işidir belkide. Sana ermişlerin aşkından söz etmeyeceğim çünkü o mevkiyle çok az sayıda tanışan insan vardır.

Sence aşk nedir? Nasıl bir şeydir? Senin için açıklayayım, aşk artık soruların anlamını yitirdiği, sessizlikten içinde yükselen anlama halidir. Kendi içindeki keşif başarıya ulaşmadığı sürece aşkın ne demek olduğunu asla anlayamayacaksın çünkü anlamı her zaman ıskalayacaksın.

Bana sevginin anlamı nedir diye sorarsan sadece sessizlik derim. Anlamsız geldi bu sözler senin için öyle değil mi? Endişe etme daha zaman var sadece doğru yoldasın ve ilerliyorsun. Kendi bilgeliğinde ilerlemeye devam et. Kulak asla ne bana nede başkasına. Yüreğini dinle, zaten yüreğin biliyor seni nereye götüreceğini.

Aşk bir duygu halidir, duygu ise tıpkı bir film izlerken sana izletilen fragman gibidir. Aşkın finalinde sadece gerçek sevgiye ulaşmak vardır. Zirve sevgiye ulaşmaktır, aşk ise yürümesini öğrenmek için sadece bir araçtır. Çoğunuz hazır değil sözlerimi anlamaya biliyorum ama zaten ben çoğunlukla ilgili olsaydım ben ben olabilir miydim?

Kendini yıkılan her parçandan, kaybettiklerinin küllerinden yeniden yaratmak zorundasın. İnsan olmak sadece doğmak yada nefes olmaktan ibaret değil. İnsan olmak için emek vermen gerekecek ve aşkı anlaman için daha çok insan olman gerekecek. İşte gerçek aşkın anlamı budur, budur seni daha önce bilmediğin bilinmeyen kutsallığını sana gösterecek.

Birlikte olmak yada ayrı yerlerde olmak kutsal aşk için engel teşkil etmez çünkü aşkın bariyerleri yoktur, aşk tüm evreni kapsar. Aşka sınırlar çekemezsin çünkü evrenin kendi kanunları olduğu gibi aşkın da kendi bilgeliği vardır. İmkanız aşk var mıdır? Bilemem ama ben sınırsız aşka inananlardanım.

Karşılıksız aşk! Ne çirkin bir cümle, böyle düşündüğün zaman aşkı çıkar ilişkisine çevirirsin ki o zaman gerçek aşkın ne demek olduğunu anlaman zaman alacak demektir. Karşılık beklemeden sevemez misin bir yüreği? Beklentiyle baktığın sürece aşka, onu hiç bir zaman göremeyeceksin.

Aşk yüce olandır, ilahi yolda yürümektir, manevi olanla temas etmektir. Aşk bir insanın kalbine akmaktır, tango yapmaktır bazen aşk… Bazen de aşk; ezoteriktir, bilinenin ötesindeki evrensel boyuttur. Senin, onun, ötekisinin adını dahi duymadığı bir boyuttan söz ediyorum. Evrensel boyuttan.

Gerçek aşkı bilmen için önce kendini gerçekleştirmen gerekecek. Ancak kendini gerçekleştiren kişi aşkın kudretini özümseyebilir. Aşk Fransız filmlerinde gördüklerinin çok daha ötesindedir. Yavaş yavaş anlaşılır ve aşkın ritmi o zaman içinde ağır ağır raks etmeye başlar.

Sana aşkın evrelerinden bahsetmiş miydim? Hadi birazda bunu anlatayım, ne demek istiyorum aşkın evreleri derken. Evre dediğim kavram aslında her yerde var olan bir gerçeklik boyutudur. Dünya’nın uydusu Ay’ın evrelerini bilirsin. İşte tıpkı buna benzer aşkın evreleri.

Aşk acısı bu evrelerden sadece birisidir, ikinci evre karşılıksız aşkı anlamaktır ve üçüncü evrede artık kelimelerin anlamsız kaldığı tanrısal boyut gerçekleşir. Ve en sonuncu evrede aşkın akışı sevgiye dönüşür. Bu aşkın dolunay halidir.

Aşkın acelesi yoktur, o hiç bir yere varılmayacağını bilir, sadece anda var olur. Gidilecek yada varılacak bir yer yoktur. Aşk sadece anda olmaktır, mistik bir var olma halidir aşk. Bir medyumun kaleminden okudun mu daha önce aşkın anlamını? Senin için yazdım bir mistiğin elinden çıkan bu sözleri.

Dilersen diğer yazılarımı da okuyabilirsin, daha çok konu var ilgini çekecek. 25 yılımı tamamladım medyumluk hizmetinde. Eminim diğer yazdıklarım da ilgini çekecek, mesela aşk büyüsü hakkında yazdığım makalemden başlayabilirsin okumaya.

Biz yine konumuza dönelim çünkü konu güzel ve ben senin bu konuyu çok iyi anlamanı istiyorum. Konunun yarım kalması hoş olmaz. Öyleyse artık yavaş yavaş aşkı sevgiye dönüştürelim ve konuyu yavaş yavaş finale bağlayalım. Sana her şeyi anlattım, platonik aşk nedir, karşılıksız aşk nedir, aşkın anlamı nedir vs… Şimdi sevgiden bahsedelim.

Sevgi nedir? Sakın gerçek sevgi ile sevmeyi birbirine karıştırma. Ben sevmekten değil sevgiden söz ediyorum. Aslında Türkçe güzel bir dil çünkü İngilizce sevgi kelimesinin tam karşılığını bulamayacaksın. Ne kadar şanslıyız öyle değil mi?

Sevgi sevmenin yani aşkın ötesine geçmektir, gerçek aşkı kavradığın zaman artık aşkın sevgiye dönüşümü için şartlar hazırdır demektir. Aşk kendi var oluş niteliğini bir sonraki seviye olan sevgiye doğru akıtmaya başlayacak. İşte ben buna aşkın sevgiye evrilmesi yada aşkın sevgiye akışı diyorum.

Sana gerçek aşkın ne olduğunu kendi mistik güçlerim etrafında ifade etmeye çalıştım. Bu makalemi okuyan her insana minnettarlık duyuyorum ve şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca şu linke tıklayarak aşk acısı nedir adlı makalemi de okumanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın